آئین ثبت ملی مجسمه کوهنورد سربند برگزار شد

آیین رونمایی از ثبت ملی مجسمه کوهنورد سربند امروز/چهارشنبه/ همزمان با آغاز هفته دولت در میدان سربند شمیرانات با حضور مسئولان شهری و شهرستانی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری شمیرانات خبر، شهردار منطقه یک تهران در این مراسم گفت: با مشارکت میراث فرهنگی شمیرانات مجسمه یادبود استاد امیر شاه قدمی معروف به مجسمه کوهنورد در میدان سربند ثبت ملی و یک لوح زندگینامه ایشان نیز تهیه و در این مکان نصب خواهد شد.

سید مهدی صباغ در آیین رونمایی از ثبت ملی اثر منقول فرهنگی و تاریخی مجسمه کوهنورد سربند افزود: نماد مجسمه کوهنورد نه تنها برای شمیران بلکه برای تهران و کل کشور شناخته شده است و ثبت ملی آن اقدام مشترکی از طرف سازمان ها و نهادهای متولی، برای شناسایی مفاخر شمیران و حفظ ارزش‌های فرهنگی این منطقه از تهران خواهد بود.

وی در خصوص نصب سردر ورودی کوهستان اظهار دشا: فاز اول طراحی سردر مسیر کوهنوردی سربند تمام شده و فاز دوم آن آغاز شده و امسال نهایی و به ثمر خواهد رسید تا این مسیر در شان شمیران و کوهنوردان آن باشد.

صباغ با اشاره به موقعیت خاص جغرافیایی منطقه یک و وجود ورودی‌های متعدد مسیرهای کوهنوردی در این منطقه خاطرنشان کرد: موزه کوهنوردی نیز در بوستان جمشیدیه جانمایی شده است که با هماهنگی و تعامل با هیئت کوهنوردی آماده و راه‌اندازی می‌شود.

آئین ثبت ملی مجسمه کوهنورد سربند برگزار شد

وی همچنین کف سازی مسیر سربند را اقدامی دانست که بعد از ۱۲ سال آغاز شده و ضلع شمال میدان کوهپایه تا میدان سربند در حال انجام است تا این مسیر از نظم و انسجام بهتری برای تردد کوهنوردان و گردشگران برخوردار شود.

آثاری که نماد امید و از خود گذشتگی دارند باید حفظ و ثبت شوند

محسن مبارکی معاون سیاسی، انتظامی فرمانداری شمیرانات هم در آیین گفت: آثاری که نماد امید و از خود گذشتگی دارند باید حفظ و ثبت شوند.

وی افزود: هفته دولت در منطقه یک با این رخداد بسیار خوب آغاز شد و می تواند ادامه‌دار باشد تا شمیران که به عنوان نگینی در شهر تهران است بهتر به درخشد و ارزش فرهنگی و بومی آن بیشتر دیده شود.

مبارکی با تقدیر از اقدام میراث فرهنگی، شهرداری منطقه یک، ستاد گردشگری شهرداری تهران و دیگر نهادها و ارگان های متولی اظهار امیدواری کرد که در آینده شاهد پیشرفت حوزه میراث فرهنگی در گرامی‌داشت دیگر آثار ملی باشیم.

امیر قاسمی رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران هم در این آئین از تاکید شهردار تهران بر حفظ رود دره‌ها و افزایش مسیرهای کوهپیمایی برای توسعه فرهنگ کوهنوردی بین شهروندان خبر داد.

وی اظهار داشت: در مجموعه گردشگری شهر تهران آماده دریافت پیشنهادات هستیم تا بتوانیم در موضوع کوه و گردشگری که مورد درخواست بسیاری از شهروندان است، قدم برداریم و مسیر های کوهستانی را افزایش دهیم.

این مراسم با حضور سید مهدی صباغ شهردار منطقه یک، محسن مبارکی معاون سیاسی، انتظامی فرمانداری شمیرانات، مسئولین میراث فرهنگی و گردشگری، هیئت کوهنوردی، اداره کل ورزش و جوانان استان تهران، تربیت بدنی شمیرانات، نیروی انتظامی، شورای اسلامی شهرستان شمیرانات، معاونان و مدیران شهرداری منطقه یک، خانواده استاد شاه قدمی، کوهنوردان همزمان با آغاز هفته دولت، چهارشنبه اول شهریور ماه در میدان سربند برگزار شد.

در انتهای مراسم لوح ثبت ملی این مجسمه از طرف وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و لوح تقدیر شهردار منطقه یک به خانواده امیر شاه قدمی اهدا شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا