دیدار فرماندار شمیرانات با رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور

مجتبی ذاکریان فرماندار شمیرانات روز یکشنبه با حضور در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با سردار علی مویدی رئیس ستاد و امیرمحمد پرهام‌فر مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق ارز و پولشویی ستاد دیدار و در زمینه وضعیت قاچاق کالا در شهرستان و راهکارهای زیرساختی مقابله با این پدیده در راستای تاکید مقام معظم رهبری به منظور حمایت از تولیدکنندگان داخلی و کالای ایرانی گفت‌و‌گو کرد‌.

به گزارش پایگاه خبری شمیرانات خبر به نقل از روابط عمومی فرمانداری شمیرانات، ذاکریان در این دیدار که با همراهی محمدرضا علی‌اکبری مسئول اداره بازرسی و رضا فتحی سرپرست اداره سیاسی انتظامی فرمانداری صورت گرفت، خاطرنشان کرد: با توجه به ذائقه اغلب ساکنان شمیرانات و تمایل ایشان به خرید اجناس لوکس و برند، طی گشت‌های بازرسی با مساله قاچاق کالاهای متعدد از جمله لوازم خانگی تا محصولات خوراکی و نیازهای روزمره افراد مواجه هستیم.
وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص افتخار به مصرف کالای داخلی و حمایت از تولید افزود: در همین راستا هدف ما اجرای اقدامات زیرساختی و موثر است؛ این اقدامات اگرچه تا ماه‌ها مسکوت می‌ماند و نتایج آن مانند اقدامات مقطعی نمایان نخواهد شد، اما در نهایت سد راهی برای تخلفات بزرگی خواهند شد. 
نماینده عالی دولت در شمیرانات اظهار داشت: مقصود ما این است تغییراتی در سیاستگذاری ایجاد کرده و از نظارت به سمت آموزش و تغییر نگرش حرکت کنیم و در این زمینه از ظرفیت اساتیدی بهرمند شویم که با ارائه آمار و مستندات فروشندگان و خریداران را اقناع کرده و موجب تغییر انگاره‌های ذهنی شوند. 
سردار مویدی نیز ضمن ابراز خرسندی از دغدغه‌مندی  مهمانان در خصوص اقدام جدی در زمینه مقابله با قاچاق در شهرستان و اعلام همکاری در کاهش و رفع این دغدغه بیان داشت: ۷۰ درصد از فعالیت‌های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ایجابی، بسترسازی و زیرساختی، و ۳۰ درصد آن برخوردهای سلبی است. 
وی خاطرنشان کرد: قوانین، مقررات و آیین‌نامه‌ها در حوزه تجارت، تولید، بازار، بانک‌ها، ارز و … بایستی طوری وضع و تبیین شوند که گلوگاه‌های تخلف خشکیده شوند و اقداماتی ایجابی داشته باشیم که هزینه‌های ما در بحث قاچاق را به حداقل و صفر برسانند. 
رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، طرح ریجستری و ثبت تلفن همراه در سامانه همتا را یکی از اقدامات ستاد در زمینه فوق نامید و گفت: پیش از اجرای این طرح بیش از ۸۰ درصد تلفن‌های وارداتی حقوق دولت را پرداخت نمی‌کردند اما اکنون یک تلفن همراه در کشور وجود ندارد که چنین بوده و فعال باشد. 
وی ضمن بیان این‌که در حوزه شمیرانات عمدتاً با کالای قاچاق چمدانی مواجه هستیم که افراد در مسافرت‌ها پوشاک را با چمدان حمل کرده و فروشگاه‌ها را پر می‌کنند، اظهار داشت: مسیر تجارت صحیح نیز در سامانه جامع تجارت تعریف شده است؛ هدف ما شناسنامه‌دار شدن تمامی محصولات و اجناس داخل کشور است. 
سردار مویدی ابراز داشت: در دولت سیزدهم اقدامات ایجابی بزرگی در حال انجام است تا بازار با شفاف‌سازی از این بلاتکلیفی و مجهول بودن کالاها نجات یابد‌. البته مقابله و اقدامات سلبی هم در زمان مورد نیاز از جمله طرحی که برخورد ویژه با قاچاق چهار کالای مورد نظر است را در دستور کار خواهیم داشت. 
وی نیز با اشاره به فرمایشات امام خامنه‌ای (مدظله العالی) تاکید کرد: ما باید کالای ایرانی را متعصبانه استفاده کنیم و با کالای قاچاق برخورد بی‌رحمانه داشته باشیم؛ و این مهم نیازمند نگاه علمی‌ در سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و اجراست که با آموزش، گذر زمان و تغییر رفتار پدید خواهد آمد. 
پرهام‌فر نیز اظهار داشت: برخورد با کالای قاچاق در تهران که بخشی مهمی از شمیرانات نیز در این شهر واقع است، با توجه به حجم عرضه و نمود بیرونی، الگوی دیگر شهرستان‌ها می‌شود. گرچه این مقابله همواره استمرار دارد و آمارهای خوبی نیز در این زمینه وجود دارد اما تا زمانی که یک کالایی که نماد قاچاق باشد، رویت شود اثرات کار را از بین می‌رود. 
مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق ارز و پولشویی یادآور شد: پوشاک و لوازم خانگی بیشترین سهم قاچاق در شمیرانات را به خود اختصاص می‌دهند و حتی در سنوات قبل برخی از مجتمع‌های تجاری و مراکز خرید، فروشگاه‌های خود را به انحصار برندهای خارجی درآورده بودند که از سال ۱۳۹۷ با برخوردهای صورت گرفته شرایط تغییر کرد. 
وی تاکید کرد: ما بیش از کشف و تشکیل پرونده، تغییر رفتار در روند کسب‌و‌کار را دنبال می‌کنیم و هدف ما تغییر نگرش نسبت به کالاهای داخلی‌ست که این دیدگاه خود باعث پدیدار شدن کلاهبرداری در کنار قاچاق می‌شود. به طوری که برخی از محصولات ایرانی در پی مطالبه جنس خارجی با عنوان برندهای کشورهای دیگر به فروش می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا