شمیرانات و ری مقصدی برای تور تهران گردی

تورهای تهران گردی از ۲۸ اسفند تا ۱۳ فروردین در مناطق مختلف پایتخت برگزار می شود و در این بین نقش ری و شمیرانات نیز پررنگ است.

به گزارش پایگاه خبری شمیرانات خبر، تورهای تهران گردی هر سال در نوروز برگزار می شود؛ در این تورها بازدید از موزه ها، اماکن تاریخی و حضور در جشن ها تدارک دیده شده است و در این بین شمیرانات در شمال تهران و ری در جنوب تهران نقشی پررنگ دارند.

ری به دلیل قدمت و اماکن تاریخی و شمیرانات به دلیل موقیعت مکانی و آب و هوای کوهستانی خود مقصد گردشگری خوبی در تهران به هنگام نوروز محسوب می شود؛ از کن گردی و درکه و دربند در شمیرنات گرفته تا برج طغرل و زیارت حرم عبدالعظیم (ع) در ری همه و همه دل هر گردشگری را برای یک روز مفرح در تهران آب می کند.

ستاد گردشگری معاونت امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران برنامه گسترده ای برای امسال تدارک دیده و به گفته امیر قاسمی سرپرست این ستاد، ۱۸ تور تهران‌گردی نیم‌روزه پیش‌بینی شده است که شامل تور «هنر در زمان» با مسیر موزه تماشاگه زمان و موزه سینما، تور «تاریخ در گذر زمان» با مسیر خانه موزه مقدم و خانه تیمورتاش (موزه جنگ)، تور «موزه گردی» با مسیر موزه بانک ملی، سردرباغ ملی و موزه ملک، تور «سردر باغ ملی» با مسیر موزه ارتباطات، موزه علوم و فناوری، سردر باغ ملی(میدان مشق)، تور موزه‌های «گذر سی تیر» با مسیر موزه دوران اسلامی، موزه آبگینه، خیابان سی تیر و موزه مردم شناسی ارامنه ایران، تور «طبیعت گردی» با مسیر باغ گیاه شناسی و دریاچه شهدای خلیج فارس، تور «باغ گردی» با مسیر باغ پرندگان و باغ موزه مینیاتور است.

به گفته این مسئول تور «دروازه دولت» با مسیر موزه عروسک، پمپ بنزین و نقاشی پشت شیشه، تور «دفینه» با مسیر موزه پول ایران، موزه هنرجهان، موزه گوهر و آرایه‌های تاریخی، تور «هفت چنار» با مسیر امامزاده معصوم(ع) و موزه آثار طبیعی و حیات وحش هفت چنار، تور «فردوسی تا ابوسعید» با مسیر خیابان فردوسی، چهارراه استانبول، خیابان جمهوری، میدان بهارستان، خیابان ۱۵ خرداد، تور «دروازه دولت تا حصار بوعلی» با مسیر چهارراه استانبول، میدان فردوسی، دروازه دولت، خیابان سعدی، مخبرالدوله، بهارستان، خیابان امیرکبیر، میدان امام خمینی (ره)، تور «گذر نادری» با مسیر میدان امام خمینی (ره) سردرباغ ملی، میدان مشق، خیابان سی تیر، خیابان جمهوری شرق، میدان بهارستان، تور «گذر سیروس» با مسیر خیابان سی تیر، خیابان جمهوری شرق، میدان بهارستان، موزه هنرهای معاصر، خیابان مصطفی خمینی، خیابان امیرکبیر، تور «گذر سرپل تجریش» با مسیر سرپل تجریش، خیابان ولیعصر جنوب، باغ فردوس، موزه سینما، بوستان آب و آتش، کبوترخانه، پل طبیعت و تور «قطارهای سلطنتی» از دیگر برنامه های پیش بینی شده است .

او ادامه داد: تورهای تهران‌گردی شبانه نیز به صورت رایگان و با استفاده از اتوبوس‌های گردشگری از ایستگاه اراضی عباس آباد به سمت برج میلاد و سپس برج آزادی از ساعت ۱۹ تا ۲۴ انجام می‌شود. همچنین این تورها از حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) به سمت اماکن گردشگری منطقه ۲۰ از ساعت ۱۵ تا اذان مغرب برپا خواهد بود.

سرپرست ستاد گردشگری معاونت امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران افزود: اجرای تورهای پیاده‌روی با حضور راهنمایان گردشگری یکی دیگر از ویژه برنامه‌های نوروزی ستادگردشگری شهرداری تهران است که به بازدید از اماکنی اختصاص دارد که دارای موضوع مشترک و یا در مجاورت یکدیگر بوده و نیازی به سوار و پیاده شدن از خودرو ندارند.

وی خاطرنشان کرد: در این زمینه ۲۳ مسیر گردشگری پیاده‌روی درنظر گرفته شده که می‌توان به مسیرهای گردشگری هنر تا موسیقی، گردشگری ادبی، گردشگری مقاومت، کن گردی، هنر تا فرش، خیابان ولیعصر، سفر به صرف چای و آهن، میدان حسن آباد، هنر ایرانی، میدان مشق، گذر علا الدوله، میدان امام خمینی، دوران قاجار و همچنین گذر ادیان، بهارستان، پامنار، گذر میرزا محمود وزیر، لاله زار، حوالی میدان شهدا، در محضر شیخ صدوق، ری و در محضر حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) اشاره کرد.

قاسمی ویژه برنامه‌های نوروزخوانی، تهران در قاب عکس نوروز و گشت و گذار با روزه اولی‌ها در بهار ایران را از دیگر برنامه‌های ستادگردشگری شهرداری تهران برشمرد و گفت: این تورهای گردشگری برای روزه اولی‌های ساکن شهر تهران است که با محوریت محلات در ۳۵۲ محله تهران برگزار می‌شود.

وی با اشاره به ویژه‌برنامه گردشگری بی دود در بهار ایران، اظهارداشت: تورهای دوچرخه سواری نیز در دو منطقه یک و ۱۲ با شعار «شهر بی دود» درنظرگرفته شده است.

در مناطق دیگر نیز این تورها را برگزار می‌شود اما این تورها را به صورت ویژه هر روز در این دو منطقه، اجرا خواهد شد. سرپرست ستاد گردشگری معاونت امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران اظهارداشت: ارائه خدمات مشاوره تلفنی یکی از خدمات جدید و متفاوت با سال های گذشته است که شهروندان می‌توانند از طریق تماس با سامانه ۱۳۷ پلاس و گرفتن کد مربوط از این خدمات مشاوره استفاده کنند. برای ارائه این خدمت از یک موسسه تهران‌شناسی استفاده شده است که به سوالات شهروندان، پاسخ و اطلاعات لازم را ارائه می‌کنند.

وی افزود: استودیو سیار یکی دیگر از برنامه‌های شاخص در ایام نوروز است. این استودیو در یک دستگاه اتوبوس مبله، مستقر است که در اماکن گردشگری شهر تهران تردد می‌کنند و فعالیت های رسانه ای از جمله مصاحبه با شهروندان و مسافران را خواهد داشت. هرشب به مدت نیم ساعت از برنامه های ضبط شده این استودیو در تلویزیون پخش خواهد شد. کلیپ های یک دقیقه ای «تهران نما» نیز برای معرفی اماکن گردشگری تهران ساخته شده است که از شبکه های مختلف صدا و سیما و همچنین در فضای مجازی، پخش می شود.

این کلیپ‌ها با همکاری سازمان پایانه‌ها در اتوبوس‌های بین شهری و همچنین با همکاری شرکت بهره‌برداری مترو تهران در ایستگاه‌های مترو نیز نمایش داده می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به دیگر فعالیت های ستادگردشگری شهرداری تهران، گفت : با همکاری سازمان بوستان ها و مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، در مبادی ورودی شهر، بوستان‌هایی برای اسکان مسافران نوروزی پیش‌بینی شده است که در این زمینه می‌توان به بوستان‌های گلابدره، دارآباد، ارم و تندرستی در منطقه یک، مسافر در منطقه ۴، سرخه حصار در منطقه ۱۳، مسافر در منطقه ۱۵، بعثت در منطقه ۱۶، ولایت و افرا در منطقه ۱۹، زائر، دانش و مدرس در منطقه ۲۰، خدیجه (س) در منطقه ۲۱ و چیتگر در منطقه ۲۲، اشاره کرد.

سرپرست ستاد گردشگری معاونت امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران این را هم گفت: همچنین در ایام نوروز برای سرویس‌دهی بهتر به مسافران و مهمانان نوروزی در نقاط پرتردد مناطق ۲۲‌گانه و در مبادی ورودی شهر تهران از جمله پایانه‌های اتوبوس، راه‌آهن، فرودگاه وعوارضی‌ها، ایستگاه‌های اطلاع‌رسانی و استقبال نوروزی درنظر گرفته‌ شده است که در این ایستگاه‌ها بسته‌های نوروزی و اطلاعات گردشگری به شهروندان و میهمانان نوروزی ارائه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در این بسته های نوروزی نقشه شهر تهران قرار داده شده که بر روی آن اماکن گردشگری و موزه‌ها و باغ موزه ها، بقاع متبرکه و رستوران‌های شهر تهران، مجموعه های تفریحی و در پشت نقشه اماکن گردشگری که متعلق به شهرداری تهران هست، معرفی شده است. بلیط‌های تخفیف نوروزی برای بازدید از اماکن گردشگری نیز در این بسته ها پیش‌بینی شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا