افتتاح طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» در شمیرانات

طرح ملی «هر خانه یک پایگاه سلامت» در شمیرانات با حضور فرماندار شهرستان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و نماینده سازمان بهداشت جهانی و همزمان با شهرستان‌های دیگر تحت پوشش این دانشگاه به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد.

به گزارش شمیرانات خبر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی روز دوشنبه در این جلسه که در فرهنگسرای شهر میگون برگزار شد، آغاز اجرای طرح مذکور را نقطه عطفی در بحث توسعه بهداشت دانشگاه دانست و گفت: متاسفانه در سال‌های اخیر استان بالاخص شهر تهران در حوزه زیرساختی، پشتیبانی، نیروی انسانی، مبانی و پروژه‌های توسعه‌ای مورد غفلت جدی و تاریخی قرار گرفته و نیاز است با نگاه کارشناسی و آسیب‌شناسانه با توجه به نیازهای فعلی عرصه خطیر بهداشتی به یک بازمهندسی هوشمندانه اقدام شود.

دکتر علیرضا زالی خاطر نشان کرد: طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» یکی از محورهایی است که در این زمینه می‌تواند برخی از غفلت‌های نگران‌کننده ما را در حوزه بهداشت مرتفع کند.

وی افزود: با استقرار شبکه بهداشتی درمانی در کشور و استفاده از ظرفیت مردمی در دهه‌های اخیر پیشرفت‌های بسیار خوبی در زمینه توسعه بهداشت کشور اتفاق افتاده اما تاکنون بیشر برنامه‌های ترویجی، آموزشی و ارتقا و توانمندسازی امور بهداشتی ما در پشت درب منازل متوقف مانده بود و برای اینکه بتوانیم تمام شهروندان استان تهران را از بحث‌های بهداشتی بهره‌مند سازیم، لازم بود دیوار کاذب بین خودمان و مردم را در هم بشکنیم که این طرح تحقق این شعار است.

این مسئول پزشکی تصریح کرد: استفاده از ظرفیت مردم، افزایش سطح سواد و ارتقای نگرش و بینش آنان امری راهبردی است؛ تاکنون در هر برنامه بهداشتی و آموزشی که به هوشمندانه از مشارکت آحاد شهروندان بهره گرفته‌ایم و عکس این موضوع نیز صادق بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به طرح مذکور، اظهار داشت: وقتی فردی در خانواده‌اش به عنوان سفیر سلامت، حلقه وصل پرسنل بهداشتی با همه اعضای خانواده می‌شود، جایگاه ممتازی به دست می‌آورد و زمینه اجرای این طرح به دلیل افزایش سطح سواد و نگرش جامعه ایرانی در حوزه بهداشت و درمان پدید آمده است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌ شهر تهران تاکید کرد: دغدغه مردم در حوزه بهداشت و درمان افزایش یافته است و از لحاظ فرهنگی و اجتماعی، اجرای این طرح به یک مطالبه عمومی تبدیل شده بود؛ «ما نیز در اجابت این مطالبه توانستیم با گسترش برنامه‌های از پیش طراحی شده و با یک مهندسی مناسب مبتنی بر استراتژیک این طرح را اجرایی کنیم».

دکتر زالی بیان کرد: پیشگیری، درمان و بازتوانی سه محور اساسی ما به شمار می‌رود و از این رو ما برای سفیران سلامت منازل برنامه‌های آموزش اقدامات پیشگیرانه، توانبخشی و برخی مداخلات درمانی ابتدایی را در نظر گرفته‌ایم و همه این برنامه‌های راهبردی تحت عنوان خودمراقبتی تعریف می‌شود.

سیدمهدی ساداتی، فرماندار شمیرانات نیز ضمن بیان اینکه دولت در مواجهه با کرونا نمره قابل قبولی کسب کرده است، اظهار داشت: شیوع این ویروس در کشور شرایط بسیار سختی را پدید آورد و از این رو باید صمیمانه قدردان زحمت‌های شبانه‌روزی وزیر بهداشت و کادر درمان به منظور ایجاد امنیت در جبهه‌های سلامت باشیم.

سیدمهدی ساداتی افزود: خیران و نیکوکاران نیز در قالب مشارکت‌های مردمی در کنار تلاش‌های پرسنل بهداشت و درمان با شیوع این ویروس منحوس بار دیگر حماسه آفریدند که قدردان نیک‌اندیشی این بزرگواران نیز هستیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: اجرای طرح ملی «هر خانه یک پایگاه سلامت» را در راستای افزایش احساس پذیرش مسئولیت اجتماعی افراد بسیار موثر می‌دانیم و امیدواریم هر خانه به عنوان یک پایگاه سلامت، نقش‌پذیری بیشتری داشته و متولی این پیام باشد.

وی خاطر نشان کرد: مراسم عزاداری ماه محرم نیز نزدیک است و از شهروندان متدین شمیرانات درخواست می‌کنیم با رعایت جدی تمام دستورالعمل‌های بهداشتی به مراسمات مذهبی خود بپردازند.

حجت‌الاسلام سیدمجتبی حسنی، امام جمعه رودبار قصران نیز ضمن تبریک میلاد امام موسی کاظم (ع) و ایام ولایت اظهار داشت: تلاشگران عرصه بهداشت و درمان در مواجهه با کرونا، جهاد ارزشمندی را به جا گذاشتند و ثابت کردند امنیت فقط سیاسی نیست، بلکه امنیت روانی و بهداشتی نیز بسیار حائز اهمیت است.

شبکه بهداشت و درمان شمیرانات با جمعیت ۱۹۶ هزار و ۸۹۸ خانوار، دارای ۴۲ هزار و ۶۹۴ سفیر خانوار و ۴۲۰ رابط سلامت است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا