فرماندار شمیرانات: : مالیات بر ارزش افزوده طبق قانون هزینه شود

ساداتی تاکید کرد: اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده باید طبق قانون ابلاغی هزینه شده و به هیچ عنوان خارج از بودجه‌نویسی مصرف نشود.

به گزارش شمیرانات خبر، سید مهدی ساداتی روز دوشنبه در جلسه کمیته هزینه‌کرد مالیات بر ارزش افزوده شهرستان با بیان اینکه عشایر قشری زحمت‌کش و موثر در چرخه تولید و اقتصاد پایدار کشور هستند بر لزوم تسریع در پیگیری مشکلات و تامین نیازهای آنان تاکید کرد و گفت: بایستی برای رفاه بیش از پیش عشایر و تحقق اهداف نظام در سال جهش تولید، تلاش مضاعف داشته باشیم.

وی تصریح کرد: تامین انبار علوفه با توجه به ظرفیت و نیاز عشایر منطقه، از اولویت‌های این حوزه به شمار می‌آید که باید در کوتاه‌ترین زمان ایجاد شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: افزایش خدمات‌رسانی در حوزه بهداشت و درمان و حضور مستمر پزشک در دشت لار نیز مطالبه به حق عشایر است که انتظار داریم مسئولان متولی سریعاً نسبت به این مهم اقدام کنند.

براساس این گزارش، شمیرانات یکی از دو زیست گاه های بزرگ و مهم استان برای عشایر به شمار می آید که دارای ۵۲ سامانه عرفی است که ۷۵۰ خانوار عشایر در آن مستقر می شوند؛ از این تعداد نیز ۲۰۰ خانوار بومی این شهرستان هستند؛ ۶۵ درصد جمعیت عشایری استان تهران باسواد هستند که این آمار در سطح کشور بی‌نظیر است.

استان تهران دارای ۲ هزار و ۵۸۷ خانوار عشایر است؛ همچنین ۵۰۰ خانوار عشایر مهمان برای قشلاق و ییلاق از استان های سمنان و مازندران دارد.
با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا، ورود عشایر به دشت لار در سال جاری با تاخیر و از ۲۱ خردادماه آغاز شد.

دشت لار

پارک ملی لار با ۲۷۷ هزار و ۸۹ هکتار مساحت در دامنه غربی قله دماوند در استان‌های مازندران و تهران قرار دارد و نمونه‌ای شاخص از زیستگاه‌های کوهستانی به شمار می‌آید.

این پارک از دو اقلیم ارتفاعات فوقانی و مرطوب و سرد تشکیل شده‌است که بارش زیادی را به‌صورت برف ایجاد می‌کند و به دلیل آنکه دارای ویژگی‌های خاص و گونه‌های متنوع گیاهی و جانوری است، تحت حفاظت قرار گرفته‌است. وجود ماهی قزل‌آلای خال قرمز که از نادرترین گونه‌های آبزی جهان می‌باشد اهمیت این مجموعه را دو چندان کرده‌ است.

در سال ۱۳۵۹ با اتمام ساخت سد لار در پارک ملی لار قسمت اعظم اراضی و مراتع دره لار در محدوده آبی دریاچه سد قرار گرفت که از مرتفع‌ترین دریاچه‌های انسان ساز است.

راه‌های اصلی ورود به پارک ملی لار از مسیر جاده تهران – آمل پس از ورود به پلور از طریق سه راهی لار که به پست ورودی واحد محیط زیست دلیچای می‌رسد بوده، و از طریق جاجرود یا گلندرک می‌توان وارد جاده سد لار شد و پس از گذشتن از گردنه ایرا به ورودی محیط بانی قوش خانه و سپس کمر دشت رسید.

پوشش گیاهی منطقه از تیپ علف‌زار مشتمل بر گندمیان پایا و بوته زارها و پوشش‌های آلپی تشکیل شده و گیاهان دارویی صنعتی و غذایی دره لار نیز متنوع و دارای معروفیت و سابقه طولانی است که می‌توان از والک، گلپر، چای کوهی، گل گاوزبان، شیرین بیان، کاسنی، آویشن، پیازک، موسیر، باریجه و قارچ نام برد.

به علت موقعیت ویژه کوهستانی و آب منطقه در فصول مختلف سال پرندگان مهاجر و بومی چون کبک و کبک دری، باکلان، حواصیل سفید و خاکستری، انواع عقاب و از پستانداران می‌توان قوچ و میش البرز مرکزی، کل و بز، پلنگ، گرگ، خرس، گراز، شغال و روباه را نام برد که به علت زیستگاه‌های مناسب از رشد خوبی برخوردارند، برخی از خزندگان، دوزیستان و آبزیان پارک ملی لار نیز عبارت‌اند از افعی دماوند، افعی البرزی، یله‌مار، بزمجه، مارمولک، قورباغه و آبزی معروف منطقه نیز ماهی قزل‌آلای خال قرمز است‌.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا