محمودی عنوان کرد: رفع تصرف ۱۳۷ هزار مترمربع اراضی منطقه ورجین از چنگال سودجویان

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: از ابتدای سال تاکنون ۱۲ پرونده قانونی با آراء قبلی شامل ۱۳۷ هزار مترمربع از چنگال متصرفان خارج و رفع تصرف شده است.

به گزارش شمیرانات خبر به نقل از مهر، سعید محمودی در حاشیه بازدید خود از اراضی رفع تصرف شده در حوزه شمیرانات با تاکید بر اینکه در یک سال گذشته تصرف جدیدی در این منطقه نداشتیم، اظهار داشت: در سال ۹۹ برای ۳۳ مورد از پرونده‌هایی که از سوی محیط زیست در مراجع قضائی مطرح شده بود، آرای بدوی و قطعی صادر شده که در بیش از ۹۵ درصد آنها رأی صادره به نفع محیط زیست بوده است.

وی گفت: از ابتدای سال تاکنون ۱۲ پرونده قانونی با آرا قبلی شامل ۱۳۷ هزار مترمربع از چنگال متصرفان خارج و رفع تصرف شده است.

محمودی با بیان اینکه در خصوص اجراییه ۶ مورد از پرونده‌هایی که آرای قطعی آنها نیز صادر شده است در ماه پیش رو اقدام به رفع تصرف صورت خواهد گرفت، ادامه داد: در سال ۹۹ میزان ۱۹۴۷ متر مربع از اراضی منطقه حفاظت شده ورجین در قالب ۳ مورد تخریب اراضی از سوی افراد سودجو منجر به تشکیل ۳ پرونده قضائی در محاکم قانونی شده که این پرونده‌ها هم اکنون در حال رسیدگی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با تقدیر از قوه قضائیه، دبیرخانه حفظ حقوق بیت المال، مقامات قضائی و همچنین ادارات جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و آب منطقه‌ای در حفاظت از اراضی ملی و جلوگیری از تخریب و تصرفات و مقابله با پدیده زمین خواری، همگرایی و اقدامات در رویکرد جدید را در جلوگیری از سو استفاده متخلفان از خلع‌های احتمالی را ضروری و سازنده دانست.

محمودی در ادامه گفت: منطقه حفاظت شده ورجین و اراضی تحت مدیریت در محدوده شمیرانات و البرز مرکزی به لحاظ نزدیکی به شهر تهران و برخورداری از آب و هوای مناسب و چشم اندازهای ویژه طبیعی همواره مورد توجه سودجویان، متخلفان و کارتل‌های پول و قدرت بوده است.

وی همچنین از مشکلات پیش روی محیط زیست در حفظ و نگهداری مناطق این چنینی سخن گفت و تصریح کرد: گستردگی وظایف و کمبود نیروی انسانی و امکانات لازم و همچنین عدم پیش‌بینی هزینه‌های کارشناسی حقوقی در بودجه محیط زیست برای پرونده‌های طرح شده و هزینه‌های رفع تصرف و اعاده به وضعیت سابق از جمله مشکلات اصلی در این حوزه است.

محمودی همچنین در خصوص تعداد احکام قضائی صادره در محدوده پارک‌های ملی خجیر و سرخه حصار گفت: در سال ۹۹ تعداد ۵ حکم قضائی در این خصوص صادر شده و تعداد ۲ پرونده به مرحله اجرا رسیده که در این خصوص میزان ۴۶۷۲ متر مربع اراضی از دست سودجویان رفع تصرف شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا