پشت پرده بازگشایی شمشك- دیزین چیست؟

جاده شمشک – دیزین سال گذشته یک کشته هم روی دست متولیان گذاشت اما انگار کفایت نمی‌کرد زیرا بعدازآن دوباره و چندباره حتی اوایل امسال باوجود تذکرهای راهداری و دیگر متولیان، به روی مردم باز شد.

به گزارش شمیرانات خبر، این بازگشایی در حالی انجام می‌شود که مرکز مدیریت راه‌های کشور در سایت خود این‌چنین آورده است: محور فرعی شمشک – دیزین واقع در استان‌های البرز و تهران از مورخ ۱۷ تیر ۹۶ تا اطلاع بعدی به دلیل نبود ایمنی کافی مسدود است.

البته برخی شنیده‌های تأیید نشده طی سال گذشته حکایت از همراهی و اصرار برخی مسئولان برای بازگشایی این محور داشت و همین موضوع هم سبب بازگشایی این مسیر در شرایطی که متولیان می گویند ایمنی نداشته، شده بود.

از آنجا که خبرنگاران طی دو ماه اخیر هرچه تلاش کرد تا بتوانند مستندات کاملی را با جزییات درباره پشت پرده علل این بازگشایی به دست آورند اما این مهم محقق نشد لذا از مسئولان متولی به‌ویژه استاندار تهران درخواست می‌شود همان‌طور که در موضوع سیل همه ارکان را به کار گرفتند و مانع جاری شدن سیلاب و بروز خسارات شدند، از کنار چنین موضوعاتی که با جان انسان‌ها سروکار دارد نیز به‌راحتی نگذرند و موضوع را رها نکنند.

می گویند برای برخی از ما ایرانیان حتماً باید حادثه‌ای رخ دهد تا بیشتر حواسمان را جمع کنیم؛ مثل سیلاب که بعد از تعداد زیادی کشته و بی خانمان در کشور، اینک همه به خودشان آمده‌اند که موضوع جدی است، نباید اجازه ساخت و ساز در روددره ها یا حاشیه رودخانه‌ها داد یا موضوع را ساده گرفت زیرا وقتی آب جاری شود دیگر چیزی یا کسی جلودار آن نیست و لذا موضوع توجه به ایمنی و جان انسان‌ها در عمل هم باید اولویت باشد.

اما درباره جاده شمشک –دیزین ظاهراً این‌طور نیست؛ برخی افراد برای آنکه فقط چند نفر بیشتر بتوانند از ورزش‌های زمستانی این پیست استفاده کنند و کسب درآمد بیشتری برای تعدادی همراه داشته باشد، باوجود بارش برف و اعلام انسداد مسیر دسترسی، باز منافع عده‌ای خاص را بر امنیت جانی شهروندان مقدم دانستند و بازگشایی این مسیر طی اواخر پارسال و اوایل امسال خبرساز شد.

**جزییات انسداد و بازگشایی‌ها

براساس مشاهده‌های میدانی، از چهارشنبه شب (۱۲ دی ماه ۹۷) تا آخرین ساعات پنجشنبه همان هفته بارش سنگین برف در ارتفاعات تهران ادامه داشت و محور شمشک – دیزین (یکی از مسیرهای دسترسی به پیست اسکی دیزین) مسدود شد.

بهره بردار پیست دیزین اما بی توجه به برودت شدید هوا و بارش پراکنده برف، بامداد جمعه به منظور تسهیل حضور اسکی بازان در این پیست اقدام به بازگشایی مسیر کرد و یکی از پرسنل برف روب پیمانکاری نیز که برای بازگشایی مسیر با مجموعه دیزین قرارداد داشت، در حادثه سقوط بهمن جان خود را از دست داد؛ یک نیروی دیگر نیز دچار مصدومیت و شکستگی شدید شد.

نباید فراموش شود جاده از سوی راهداری بسته شده بود و متولیان دولتی می گویند بهره بردار مجموعه دیزین بدون اطلاع اقدام به بازگشایی جاده کرد و این اتفاق‌ها هم رخ داد.

**پیست، دوباره مسیر را باز کرد

بیست و یکم فروردین امسال نیز مجموعه پیست اسکی دیزین در صفحه اینستاگرام خود بازگشایی مسیر شمشک – دیزین با محدودیت در ساعات تردد را اطلاع رسانی کرد که این اقدام به افزایش تردد شهروندان از جاده‌های دچار رانش بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات منجر شد.

این در حالی بود که به گفته مسئولان شهرستان شمیرانات پس از بارش‌های اخیر سطح این جاده به‌شدت سست شده، برخی نقاط آن ریزش کرده و در دست تثبیت بود.

البته از خوش شانسی مدیریت پیست طی چند ساعتی که جاده باز بود اتفاق ناگواری رخ نداد و ظهر همان روز (چهارشنبه) رئیس راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شمیرانات به خبرنگار ایرنا گفت: بازگشایی این محور بدون هماهنگی و مجوز راهداری و توسط پیمانکار پیست انجام شده است و مسدود می‌شود.

«سجاد جوان» در ادامه تاکید کرد: دستور انسداد فوری مسیر شمشك-دیزین به نیروهای راهداری صادر شد.

«همایون دهاقین» معاون سیاسی-انتظامی فرماندار شمیرانات هم در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: تا زمانی که محور پرخطر شمشک – دیزین ایمن سازی نشود و راهداری و پلیس راهور ایمنی آن را تأیید نکنند در هیچ شرایط و محدودیتی مجوز بازگشایی ندارد.

**دیزین کجاست؟

دیزین منطقه‌ای در دامنه جنوبی البرز (منطقه گاجره) در شهرستان کرج و استان البرز واقع شده و پیست اسکی دیزین مهم‌ترین پیست ایران و منطقه خاورمیانه خوانده می‌شود که از سوی فدراسیون جهانی اسکی برای برگزاری مسابقات رسمی تائیدیه و عنوان بین المللی را اخذ کرده است.

برای این پیست از پایتخت دو مسیر دسترسی وجود دارد؛ مسیر کرج– چالوس – دیزین که پرتردد و حدود ۱۰۰ کیلومتر مسافت دارد و مسیر تهران- شمشک – دیزین که با ۶۵ کیلومتر به مراتب نزدیک‌تر و کم ترددتر است اما برای طی این مسیر گردشگری اما پرخطر باید مطمئن شد که مسدود نباشد.

**مخاطرات مسیر شمشک – دیزین

این محور در ارتفاعی بالا از منطقه کوهستانی شهرستان‌های شمیرانات و کرج قرار گرفته، همواره با بارش شدید برف دچار لغزندگی می‌شود و احتمال سقوط بهمن نیز در آن وجود دارد.
علاوه بر این موارد مسیر مذکور فاقد ایمنی فنی کافی است و علائم راهنمایی و رانندگی آن هم به سبب برف شدید از دید رانندگان پنهان می‌شود.

٭٭تصمیم بازگشایی به تشخیص متولیان

بر اساس تصمیم دست اندرکاران طی اوایل دی ماه سال گذشته مقرر شد متولیان یعنی فرمانداری، راهداری و پلیس راهور شهرستان شمیرانات با توجه به شرایط جوی نسبت به باز یا بسته بودن مسیر شمشک – دیزین اقدام کنند.

همچنین قرار بود به منظور بازگشایی بلندمدت و دائمی مسیر مذکور تدابیری اتخاذ شود.

در ادامه این ابلاغیه آمده بود: مجموعه پیست دیزین باید مسیر مذکور را بیمه کند.

**راهداری: به هیچ عنوان باز نمی‌شود

معاون راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان تهران در روزهای پایانی دی در گفت و گو با ایرنا اعلام کرده بود: به علت شرایط جوی و احتمال سقوط بهمن، کولاک و ریزش سنگین محور شمشک – دیزین در فصل زمستان به هیچ عنوان باز نمی‌شود و ورزشکاران و گردشگران باید برای رفتن به پیست از محور جایگزین کرج – چالوس استفاده کنند.

«عادل مصدقی» ضمن اعلام اینکه اداره کل راهداری به صورت مکتوب از ماه‌ها قبل به پیمانکار مجموعه پیست اعلام کرده که بازگشایی محور شمشک – دیزین امکانپذیر نیست و مراجعه کنندگان از این پیست باید از محور کرج – چالوس استفاده کنند با انتقاد از بازگشایی این محور در اوایل دی ماه افزود: این محور توسط پیمانکار پیست دیزین غیرقانونی باز شد که به علت سقوط بهمن یکی از کارگران (راننده جرثقیل پیست) نیز جان خود را از دست داد.

عاون راهداری استان تهران یادآور شد: سال ۸۸ نیز به دلیل نا ایمن بودن این محور در فصل زمستان و به دنبال سقوط بهمن هشت کوهنورد جان خود را از دست دادند.

مصدقی خاطرنشان کرد: این محور هیچ دسترسی به روستا و شهر ندارد و فقط برای رفت و آمد به پیست دیزین استفاده می‌شود.
وی اظهار داشتبه غیر از فصل زمستان مشکلی برای بازگشایی در محور شمشک – دیزین وجود نخواهد داشت اما در شرایط سرما بازگشایی این محور غیرقانونی است و طبق قانون با عاملان این اقدام برخورد می‌شود.

**بازگشایی فقط در روزهای تعطیل

معاون راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان تهران مجدد در اواسط اسفند پارسال اعلام کرد: قراردادی میان راهداری شهرستان شمیرانات و پیمانکار پیست دیزین منعقد شده است که راه شمشک – دیزین در ساعاتی خاص برای مراجعه کنندگان به این پیست بازگشایی شود.

به گفته مصدقی این بازگشایی بیشتر در روزهای آخر هفته، تعطیلات و فقط مخصوص افرادی که به پیست دیزین می‌روند، صورت می‌گیرد.

این در حالی بود که رئیس سابق راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شمیرانات نیز در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: «برخی مقامات در استانداری تهران با راهداری توافق کرده‌اند تا مسیر شمشک – دیزین بازگشایی شود».

«احمد بیگدلی» توضیح داد: محور مذکور در روزهایی که بارندگی و احتمال سقوط بهمن نباشد صبح‌ها در ساعت ۷ الی ۱۰ و بعدازظهر ۱۵:۳۰ تا ۱۷:۳۰ قرار شده بود باز شود.

 همان زمان برخی اهالی شمشک نیز سخنان بیگدلی را تائید کردند و گفتند در صورت نباریدن باران یا برف مسیر باز می‌شود و ربطی به روزهای تعطیل و غیر تعطیل، تردد مراجعان به پیست یا افراد دیگر ندارد.

جاده مذکور به علت بازگشایی در شرایط سخت زمستانی طی سال‌های گذشته که همواره حادثه یا تلفات همراه داشته، به عنوان جاده مرگ لقب گرفته است.

**چرا این‌همه اصرار بر بازگشایی؟

این تصمیم‌ها برای بازگشایی مسیر مذکور زمانی اتخاذ شده بود که چند روز قبل از آن شنیده‌های خبرنگار ایرنا نیز حکایت می‌کرد یکی از مقامات در استانداری تهران در آخرین روزهای آذرماه در منطقه حضور یافته و با اصرار و پافشاری خود، راننده لودر را به بازگشایی مسیر مجبور کرده است.

یک فرد حاضر در آن موقعیت در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت که این مقام مسئول در پاسخ به ابراز نگرانی مسئولان حاضر در محل پاسخ داد: «ما دعا می‌کنیم اتفاقی نیفتد، ان شالله که نمی‌افتد».

گفته شده که بروز حادثه سقوط بهمن و مرگ کارگر پیمانکاری نیز چندروز بعد رخ داده است.

به دنبال این ماجرا خبرنگار ایرنا با آن مقام مسئول در استانداری تماس گرفت و پرسید که «شنیده‌ایم چنین اتفاقی رخ داده است، آیا تائید دارد؟» که وی ابتدا برآشفت و در کل همه این موضوع را تکذیب کرد.

این مسئول قرار گذاشت در زمانی مناسب وقت مصاحبه حضوری برای ارائه توضیحات بیشتر بگذارد اما تا زمان انتشار این گزارش، این جلسه برگزار نشده است و ایرنا آمادگی دارد در این زمینه هر اقدامی نیاز باشد انجام دهد.

اما از آنجا که شنیده‌های خبرنگار ایرنا توسط منابع دیگر هنوز تأیید نشده لذا ایرنا فعلاً نام و عنوان فرد مذکور را اعلام نمی‌کند تا متولیان در استان یا کشور این موضوع را پیگیری کنند.

اما آنچه نیازی به مستندات و تائید ندارد اینکه بازگشایی مسیر مذکور در شرایط خطرناک آن هم در حالی که مرکز مدیریت راه‌ها آن ر ا مسدود اعلام کرده، اتفاق افتاده و در زمان‌های بعدی هم نظارت لازم وجود نداشته و باز این تخلف تکرار شده است.

اوایل امسال نیز دوباره این مسیر باز و خبررسانی ها انجام شد تا شرایط مسیر برای بازگشایی مدنظر قرار گیرد؛ لذا با توجه به آنکه ضرورت دارد علت بازگشایی مسیر باوجود خطرناک بودن آن، پیگیری و متخلفان احتمالی شناسایی و با آنان برخورد لازم انجام شود، خبرگزاری جمهوری اسلامی با طرح این موضوع از مسئولان متولی تقاضا می‌کند تا رصد کنند چه افرادی پشت پرده این بازگشایی بوده‌اند و چه نفعی به چه افرادی می‌رسیده که حاضر شده‌اند جان مردم را به خطر بیندازند.

**قرار بود امسال هم مسدود بماند

بازگشایی این محور در حالی انجام می شد كه بخشدار آسارا ( از توابع شهرستان كرج، استان البرز) اواخر آبان ماه سال گذشته اعلام كرده بود: اصلاح این مسیر به پیمانكاری واگذار شده بود كه راه ناگهان به دلیل مسائل فنی حین بهسازی ریزش كرد.

«صادق كمالی» افزوده بود: پس از این اتفاق پیمانكار جدیدی برای بهسازی مسیر شمشك – دیزین انتخاب و كار را ادامه داد اما با توجه به آغاز فصل سرما و بارش برف كار مجدد متوقف شد و این جاده امسال هم مسدود خواهد ماند تا سال بعد بهسازی از سر گرفته شود.

همچنین مدیر ساخت و توسعه راه های استان البرز در تابستان سال گذشته نیز از تخصیص اعتبار مناسب و سرعت دهی در انجام عملیات بهسازی این پروژه به منظور استفاده اسكی بازان در پارسال خبر داده بود اما وعده «علی اصغر كاظمی» نیز محقق نشد.

**فرمانداری: با جان مردم شوخی نداریم
معاون سیاسی- انتظامی فرماندار شهرستان شمیرانات نیز در گفت و گو با خبرنگاران می‌گوید: اواخر سال گذشته در استانداری تهران جلساتی برگزار شد و مصوبه‌هایی داشت مبنی بر اینکه مسیر شمشک – دیزین مشروط بر برطرف کردن مشکلات فنی و تأمین ایمنی می‌تواند باز شود.

دهاقین ضمن بیان اینکه مجوز بازگشایی محور را راهداری و پلیس راهور باید تائید کنند اظهار داشت: بنده به صورت کتبی هم اعلام کرده‌ام تا زمانی که ایمنی راه تأمین نشده این مسیر به هیچ عنوان نباید باز شود لذا در صورت بازگشایی و بروز هر اتفاق نانگوار، راهداری مسئول است و باید پاسخگو باشد؛ حفظ جان مردم بر هر مساله ای اولویت دارد و در این زمینه شوخی نداریم.

این مقام مسئول که فروردین امسال و به دنبال بازگشایی چندباره مسیر با خبرنگار ایرنا گفت و گو می‌کرد ضمن اعلام اینکه در زمان حاضر نمی‌دانیم مسیر بر چه اساسی بازگشایی شده گفت: مرجع پاسخگوی اینکه موارد مصوبه مذکور اجرا شده یا خیر هم فقط راهداری است؛ اگر اتفاقی رخ دهد عملاً مصوبه استانداری نقض شده است.

وی در ادامه گفت و گو با اشاره به موقعیت خاص جغرافیایی محور شمشک – دیزین و بهمن گیر بودن آن یادآور شد: اگر متولیان و پیمانکار نتوانسته‌اند به دلیل ناهماهنگی‌های درون سیستمی اقدامات بهسازی را به موقع انجام دهند باید از باز شدن مسیر جلوگیری شود زیرا جان مردم اولویت بر مسائل دیگر اولویت دارد.

دهاقین تصریح کرد: شمیرانات منطقه‌ای توریستی است و با توجه به اینکه یکی از منابع اقتصادی شهرستان نیز از این زمینه تأمین می‌شود موضوع باید مورد توجه قرار گیرد اما تمامی این موارد منوط به رعایت ایمنی و حفاظت از جان مردم است.
معاون سیاسی – انتظامی فرماندار شمیرانات بیان کرد: این مسیر دسترسی باید با کارشناسی و سرعت عمل رفع نقص و بازگشایی شود چراکه معطل گذاشتن چنین امکانی هم شایسته نیست.

این در حالی است که مسئولان راهداری نیز بارها تاکید کرده‌اند که مسیر به صورت غیرقانونی بازگشایی شده است؛ لذا در این شرایط ضرورت دارد متولیان نظارتی با اولویت و نگاه جدی‌تری به این موضوع ورود کنند.

شهرستان شمیرانات با آب و هوایی کوهستانی متشکل از شهر شمیران و دو بخش لواسانات و رودبار قصران با جمعیتی افزون بر ۶۰۰ هزار نفر در شمال و شمال شرقی تهران واقع شده است. 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا