۵۵۰ خانوار عشایر در دشت لار شمیرانات مستقر شدند

مسئول امور عشایر شهرستان شمیرانات اعلام کرد: ۵۵۰ خانوار با داشتن ۸۵ هزار راس دام، همچنین زنبورداران مجاز این منطقه در سومین هفته خرداد ماه در دشت لار این شهرستان مستقر شدند.

به گزارش شمیرانات خبر به نقل از ایرنا، محسن بختیاری بیان داشت: عمده عشایر از شهرستان‌های جنوب و جنوب شرق استان تهران اعم از ری، ورامین، پاکدشت، پردیس و تهران به دشت لار می‌آیند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: تاریخ استقرار دام‌ها براساس مصوبه شورای عشایر شهرستان بنا بر گزارش بازدید کارگروهی متشکل از منابع طبیعی، محیط زیست، فرمانداری و امور عشایر با توجه به پوشش گیاهی منطقه مشخص می‌شود.

مسئول امور عشایر شمیرانات از بازگشایی، ریزش برداری و تسهیل ایل راه‌های عشایری، تامین آب شرب خانوار و دام‌های عشایر، توزیع سوخت فسیلی یا گاز مایع تا پای چادر عشایر، نصب سامانه‌های خورشیدی (۹ حمام و ۹ چراغ معابر)، نصب سرویس بهداشتی، توزیع آرد برای طبخ نان خانوار، فعال‌سازی فروشگاه تعاونی عشایر برای تامین مایحتاج به عنوان اقدامات زیرساختی به منظور اسکان عشایر در دشت لار خبر داد.

به گفته بختیاری، عملیات واکسیناسیون دام‌ها طبق زمان‌بندی از تیرماه آغاز می‌شود.

وی تاکید کرد: با توجه به امر مهم انتخابات و استقبال عشایر، در بحث انتخابات شوراهای عشایر، ۲ شعبه اخذ رای در دشت لار پیش‌بینی شده است.

به گزارش ایرنا، پارک ملی لار با ۲۷۷ هزار و ۸۹ هکتار مساحت در دامنه غربی قله دماوند در استان‌های مازندران و تهران قرار دارد و نمونه‌ای شاخص از زیستگاه‌های کوهستانی به شمار می‌آید.

این پارک از دو اقلیم ارتفاعات فوقانی و مرطوب و سرد تشکیل شده‌ که بارش زیادی را به‌صورت برف ایجاد می‌کند و به دلیل آنکه دارای ویژگی‌های خاص و گونه‌های متنوع گیاهی و جانوری است، تحت حفاظت قرار گرفته‌است. وجود ماهی قزل‌آلای خال قرمز که از نادرترین گونه‌های آبزی جهان است اهمیت این مجموعه را دو چندان کرده‌ است.

در سال ۱۳۵۹ با اتمام ساخت سد لار در پارک ملی لار قسمت اعظم اراضی و مراتع دره لار در محدوده آبی دریاچه سد قرار گرفت که از مرتفع‌ترین دریاچه‌های انسان ساز است.

راه‌های اصلی ورود به پارک ملی لار از مسیر جاده تهران – آمل پس از ورود به پلور از طریق سه راهی لار که به پست ورودی واحد محیط زیست دلیچای می‌رسد بوده، و از طریق جاجرود یا گلندرک می‌توان وارد جاده سد لار شد و پس از گذشتن از گردنه ایرا به ورودی محیط بانی قوش خانه و سپس کمر دشت رسید.

پوشش گیاهی منطقه از تیپ علف‌زار مشتمل بر گندمیان پایا و بوته زارها و پوشش‌های آلپی تشکیل شده و گیاهان دارویی صنعتی و غذایی دره لار نیز متنوع و دارای معروفیت و سابقه طولانی است که می‌توان از والک، گلپر، چای کوهی، گل گاوزبان، شیرین بیان، کاسنی، آویشن، پیازک، موسیر، باریجه و قارچ نام برد.

به علت موقعیت ویژه کوهستانی و آب منطقه در فصول مختلف سال پرندگان مهاجر و بومی چون کبک و کبک دری، باکلان، حواصیل سفید و خاکستری، انواع عقاب و از پستانداران می‌توان قوچ و میش البرز مرکزی، کل و بز، پلنگ، گرگ، خرس، گراز، شغال و روباه را نام برد که به علت زیستگاه‌های مناسب از رشد خوبی برخوردارند، برخی از خزندگان، دوزیستان و آبزیان پارک ملی لار نیز عبارت‌اند از افعی دماوند، افعی البرزی، یله‌مار، بزمجه، مارمولک، قورباغه و آبزی معروف منطقه نیز ماهی قزل‌آلای خال قرمز است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا