مبارزه شیمیایی در ۷ كانون تجمع ملخ ها در شمیرانات انجام شد

مدیر جهاد كشاورزی شمیرانات اعلام كرد: طرح مبارزه با آفت همگانی ملخ در دو بخش لواسانات و رودبار قصران این شهرستان از ۱۵ اردیبهشت ماه آغاز و تاكنون در ۷ كانون فعال به سطح ۱۵۰ هكتار مبارزه شیمیایی انجام شده است.

به گزارش شمیرانات خبر، مسعود ایلكا روز دوشنبه با بیان اینكه ۳۸ كانون در دو بخش شهرستان وجود دارد تشریح كرد: مبارزه شیمیایی به دلیل گرم تر بودن هوا در لواسان بزرگ از ۷ كانون آن منطقه آغاز شد.

وی همچنین اظهار داشت: برای مبارزه با این آفت در حدود یكهزار هكتار از بخش های لواسانات و رودبار قصران دیده بانی صورت گرفته است.
این مقام مسئول خاطرنشان كرد: با انعقاد قراردادی با شركت پیمانكار مربوطه از ابتدای اسفند پارسال برنامه ریزی های لازم برای دیده بانی از سطح پنج هزار هكتار از مراتع دو بخش شهرستان انجام شد.

مدیر جهاد كشاورزی شمیرانات افزود: به دلیل شرایط آب و هوایی در سال جاری نسبت به سال ۹۷ زمان سرازیر شدن این آفت از ارتفاعات تاخیر داشته و همچنین شاهد تعداد كمتری از آنها در ارتفاعات پائین هستیم.

وی تاكید كرد: اكیپ گشت حفظ نباتات جهاد كشاورزی شهرستان در آماده باش كامل به سر می برد و در مواقع لزوم پیشگیری و مبارزه انجام خواهد شد.
ایلكا به زنبورداران شهرستان نیز توصیه كرد: از استقرار كلنی های زنبور عسل در روستاهای دهستان لواسان بزرگ و آهار خودداری كنند و قبل از جابه جایی زنبور هماهنگی های لازم را با جهاد كشاورزی شهرستان انجام دهند.

به گفته وی غالب ملخ‌های بومی شهرستان شمیرانات از دو نوع بدون بال با نام‌هایPolysarcus Elborzianus و Bradipura Lapitus هستند و محل زندگی آنها ارتفاعات بالاییکهزار و ۷۰۰ متری است اما به دلیل کاهش پوشش گیاهی در ارتفاعات، ملخ‌ها به سمتدامنه‌های پایین‌تر و دشت‌ها سرازیر می‌شوند که موجب بروز خسارت زیادی در اراضی زراعی و باغات می‌شود.

این مقام مسئول افزود: میزان هجوم این آفت به عواملی چون میزان بارندگی و دمای محیط بستگی دارد.

ایلکا اظهار داشت: عمر مفید این ملخ‌ها دو ماه و عمر حشره بالغ این آفت حدود ۲۳ روز است که قبل از رسیدن به سن بلوغ باید مبارزه شیمیایی انجام شود.

وی تصریح کرد: حشره بالغ ماده در هر بار تخم‌گذاری حدود ۴۰ تا ۴۵ عدد تخم تولیدمی‌کند؛ بیولوژی این آفت به گونه‌ای است که تخم‌ها به مدت یک سال در خاک باقی ماندهو سال دوم شاهد گسترش وسیع آن هستیم؛ این نوع ملخ‌ها دارای یک نسل در سال بوده و باپنج سن پورگی، مجموعاً یک دوره فعالیت حدوداً ۶۰ روزه دارند.

شهرستان شمیرانات با آب و هوایی كوهستانی متشكل از شهر شمیران (منطقه یك، بخش اعظمی از منطقه سه و شمال و شرق منطقه دو تهران) و دو بخش لواسانات و رودبار قصران دارای هفت هزار و ۱۰۰ هكتار زمین كشاورزی و تولید سالانه ۱۲۹ هزار تن محصول دامی و كشاورزی در شمال و شمال شرقی تهران واقع شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا